DrBlue Taze Yaban Mersini Diyetisyen Görüşü

Diyetisyen Alev Tekeli Karagülle “Daha sağlıklı bir hayat için, antioksidan zengini taze yaban mersinine beslenmenizde yer açmanızı” öneriyor.

Oksidatif stres!

Başta beslenme şeklimiz olmak üzere, sigara, aşırı alkol tüketimi, hava kirliliği, radyasyon gibi pek çok etki sonucu vücudumuz oksidatif strese maruz kalıyor. Sonuçta bağışıklık sistemimiz zayıflıyor.

Vücudumuzda oksijen kullanılarak besinlerin enerjiye çevrilmesi sırasında, serbest radikal dediğimiz metabolik atıklar ortaya çıkıyor. Bunların hücrelere saldırarak hasar oluşturmasını ise oksidatif stres olarak tanımlıyoruz. Elma ya da muzu soyduktan bir süre sonra kararmaya başladığını görebilirsiniz. İşte bu olay, oksidatif strese güzel bir örnektir.

Oksidatif stres sonrası bağışıklık sistemimizin zayıflamasıyla baş edebilmemiz için antioksidan içeren besinlere ihtiyacımız var. Antioksidanlar, serbest radikalleri etkisiz hale getirerek vücudumuzu korur ve bağışıklığımızı güçlendirir. Taze meyve ve sebze tüketiminin azalması, hazır gıda tüketiminin artmasıyla da vücudumuz oksidatif stresle daha çok karşılaşıyor.

Araştırmalar antioksidanlarca zengin meyve ve sebzelerin bağışıklığımızı güçlendirerek kanser, kalp-damar hastalıkları, göz hastalıkları, alzheimer gibi pek çok hastalıktan bizi koruduğunu gösteriyor.

Küçük ‘mavi’ çözüm!

İşte tam bu noktada, antioksidan ihtiyacımıza yönelik küçük mavi bir çözümden söz edebiliriz: Taze yaban mersini. Ona puslu mavi rengini veren antosiyanin maddesi, değerli bir antioksidan. Meyvenin kendisini dışarıdan gelen zararlara karşı koruduğu gibi, tükettiğimiz zaman bizi de koruyor.

Yaban mersininin içinde A, C, E Vitaminleri, manganez, kalsiyum, fosfor ve yüksek oranda potasyum bulunuyor. Ayrıca lif, selenyum ve demir de içeriyor. Buna karşılık 1 fincanı (100 gr) sadece 45 kalori. Yerken kilo almaktan korkmanıza gerek yok.

Kendisi küçük, faydası büyük!

Taze yaban mersini, sağlıklı ve dengeli beslenme için doğal bir alternatif. Yapılan çalışmalar kolesterol düşürücü, damar duvarlarını güçlendirici ve kan akışını düzenleyici özellikleriyle, kalp ve damar rahatsızlıkları üzerinde olumlu etkileri olduğunu gösteriyor.

İçeriğinde bulunan antioksidan özellik gösteren flavonoidler, doku ve hücre koruyucu, hücre yaşlanmasını geciktirici ve toksin atıcı etkileriyle yaşlanmayla mücadeleye yardımcı oluyor.

Özellikle göz dokusu, hassas yapısı nedeniyle işlevini sürdürebilmek için bolca antioksidana ihtiyaç duyar. Yaban mersininin antioksidan özelliği ve içerdiği yüksek C Vitamini, göz sağlığında özellikle katarakt oluşumunu önleme açısından öneriliyor. Şeker hastaları da günlük porsiyon miktarını aşmadan yaban mersini tüketebilir.

Yaban mersini, fenolik bileşikleriyle hem bağışıklığı güçlendiriyor, hem de doğal antibiyotik etki göstererek mikroplara karşı vücut direncimizi arttırıyor. Yüksek oranda resveratrol içerdiğinden, antikanserojen bir besin. Deneysel bir çalışmada, lösemi ve kolon kanseri hücrelerinde en olumlu etkiyi yaban mersini göstermiş.

Araştırmalarda, zengin antioksidan yapısıyla beyin sağlığını korumada etkili olduğu da görülmüş. Bundan dolayı alzheimer hastalarında zihinsel yavaşlamayı engellediği düşünülüyor.